Zespół Downa

Odziedziczona po matce żółtaczka u miesięcznego dziecka zazwyczaj nie wymaga leczenia wzw czyli żółtaczka b przenoszona jest przez kontakty seksualne

W zespole Downa dochodzi do powstania dodatkowego chromosomu 21. Powoduje to zaburzenia zewnętrze i wewnętrzne w organizmie. Dotychczas nie ustalono przyczyn występowania tej choroby. Udowodniono jednak, że ryzyko pojawienia się zespołu Downa wzrasta wraz z wiekiem matki.

Choroba charakteryzuje się zmianami fizycznymi. Osoby z zespołem Downa mają spłaszczony profil twarzy oraz krótką czaszkę. Typowym objawem są również skośne powieki. Bardzo często chorobie towarzyszą także inne dolegliwości. Zazwyczaj jest to krótkowzroczność lub zaćma. Czasem diagnozuje się również wady serca.

Występuje także upośledzenie umysłowe. Osoby z zespołem Downa wolniej się uczą, miewają również problemy poznawcze. W zależności od stopnia upośledzenia, niekiedy wymagana jest pomoc przy wykonywaniu codziennych czynności, takich jak ubieranie się.

skuteczne leczenie objawów żółtaczki polega przede wszystkim na odpowiedniej rehabilitacji. W przypadku wystąpienia chorób współistniejących, należy stosować właściwe leki, niwelujące ich skutki. Zespół Downa może być wykryty nawet u płodu. Kobieta ciężarna poddaje się wówczas badaniom USG, podczas których lekarz może zdiagnozować zmiany. W przypadku wątpliwości, można wykonać również badania genetyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *