Pląsawica Huntingtona

sprawdź czym żółtaczka typu b się objawia Avamys cena

W pląsawicy Huntingtona upośledzone zostają funkcje ośrodkowego układu nerwowego. Choroba, chociaż bardzo rzadko występuje w społeczeństwie, prowadzi do stopniowej utraty kontroli nad własnym ciałem. Choroba dziedziczona jest w sposób autosomalny. Zmiana dotyczy genu, który koduje białko huntingtynę. Powstaje znacznie większa ilość powtórzeń określonych sekwencji, niż w przypadku osób zdrowych.

Charakterystyczne objawy choroby pojawiają się dość późno, najczęściej po ukończeniu 30-stu lat. Powolny rozwój tej choroby powoduje, że średnia przeżywalność po jej zdiagnozowaniu, wynosi ok. 20 lat. Na początku choroba objawia się niekontrolowanymi ruchami poszczególnych części ciała. Pojawia się także drżenie rąk i nóg. U chorego pojawiają się problemy z zapamiętywaniem, niejednokrotnie także stany depresyjne. Niektórych cechują agresywne zachowania.

W miarę rozwoju choroby, objawy ulegają zaostrzeniu oraz nasileniu. Chory miewa spore problemy z mówieniem oraz połykaniem. Wymaga ponadto pomocy przy codziennych czynnościach.

Obecnie nie ma leku na pląsawice Huntingtona. Stosuje się jedynie leczenie objawowe. Istotną rolę odgrywa również rehabilitacja, która umożliwia przywrócenie sprawności mięśni całego ciała.

nie wymagająca leczenia żółtaczka u niemowląt przebiega łagodnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *