Na czym polega galaktozemia?

Nasilająca swoje objawy żółtaczka u noworodka wymaga natychmiastowego leczenia przewlekła żółtaczka typu b i sposoby na jej leczenie

Galaktozemia należy do chorób dziedziczonych autosomalnie recesywnie. Polega ona na zaburzeniu metabolicznym, dotyczącego przekształceniu galaktozy w glukozę. Powoduje to, że galaktoza oraz jej metabolity są gromadzone w organizmie, powodując wiele uszkodzeń.

Początki tej choroby można zaobserwować już podczas karmienia dziecka mlekiem matki. U niemowlaka występują biegunki, wymioty. Ponadto wątroba ulega powiększeniu oraz rozwija się żółtaczka. Niekiedy występują problemy z krzepnięciem krwi. Powikłania tej choroby mogą także pojawić się w późniejszym okresie. Zalicza się do nich m.in. zaćma, niski wzrost. Czasem obserwuje się problemy z mówieniem oraz zaburzenia intelektualne.

Leczenie galaktozemii polega na odpowiedniej modyfikacji diety. Przede wszystkim z jadłospisu należy wykluczyć wszelkie produkty, zawierające galaktozę. W przypadku niemowlaków, trzeba zastosować preparaty mlekozastępcze. Dzieciom nie wolno podawać mleka krowiego oraz wszelkich przetworów mlecznych. Jest to bardzo istotne, ponieważ nieleczona galaktozemia powoduje poważne uszkodzenia układu nerwowego i nerek. Niekiedy może to nawet prowadzić do śmierci.

nowoczesne leki na astmę są bardzo dobre

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *