Co to jest mukowiscydoza?

Zakaźne zapalenie wątroby czyli żółtaczka oraz objawy i jej leczenie http://www.gsk.com.pl/produkty/BUDERHIN.html

Mukowiscydoza jest chorobą dziedziczoną autosomalnie. Zachorować mogą zarówno chłopcy, jak i dziewczynki, które otrzymają od rodziców zmutowany gen. W chorobie zaburzeniu ulega praca gruczołów wydzielniczych. Dotyczy to przede wszystkim układu pokarmowego i oddechowego. Gruczoły produkują bardzo gęsty śluz, który często zalega w płucach i oskrzelach. Ponadto, ze względu na mutację genu CFTR, chlorek sodu znajduje się na zewnątrz komórek, przez co pot chorych na mukowiscydozę jest bardzo słony.

Ze względu na nadmiar gęstego śluzu w oskrzelach, chorzy mają trudności z oddychaniem. Sprzyjające środowisko sprawia, że następuje namnażanie oraz rozwój bakterii, co przyczynia się do powstania stanu zapalnego. Częstymi objawami mukowiscydozy jest napadowy kaszel, obecność polipów w nosie, nawrotowe zapalenie oskrzeli czy zapalenie zatok. Objawy mogą także wystąpić ze strony układu pokarmowego. Są to przede wszystkim bardzo obfite stolce z dużą zawartością tłuszczu. W przypadku niemowlaka z mukowiscydozą, można stwierdzić jego powolny rozwój.

Skutki mukowiscydozy mogą także dotyczyć układu rozrodczego. Specyfika tej choroby powoduje, że u większości zarówno kobiet, jak i mężczyzn wykrywa się bezpłodność. Mukowiscydozę diagnozuje się na kilka sposobów. Podstawowym badaniem jest test potowy, dzięki któremu można stwierdzić obecność chlorku sodu w pocie. Istotny jest również test genetyczny. W leczeniu choroby stosuje się leki, które upłynniają gęsty śluz.

Przeczytaj dlaczego żółtaczka dzieci karmionych piersią może być przyczyną zmartwienia Dieta jest bardzo ważnym elementem leczenia żółtaczka typu c,której należy przestrzegać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *