Charakterystyka progerii

nieleczona przedwątrobowa żółtaczka hemolityczna noworodków może prowadzić do śmierci wzw żółtaczka typu b to wirusowe zapalenie wątroby

W progerii mutacji ulega gen LMNA. Odpowiada on za produkcję białka, które ma znaczenie w tworzeniu struktury błony jądra komórkowego. Oznacza to, że komórki nie są odpowiednio ukształtowane, przez co dochodzi do wielu nieprawidłowości. Mutacje dotyczą komórek całego ciała. Progeria nie jest dziedziczona, ponieważ mutacja rozpoczyna się w chwili poczęcia. Przyczyny nie są dostatecznie poznane.

Dzieci chore na progerię przedwcześnie się starzeją. W ciągu jednego roku ich organizm jest starszy nawet o kilka lat. Cechą charakterystyczną jest również wystąpienie miażdżycy, która jednak różni się od standardowej. U chorych dzieci obserwuje się bowiem obniżony poziom frakcji HDL, przy czym pozostałe frakcje mieszczą się w normie.

Wystąpienie progerii można stwierdzić na podstawie charakterystycznych objawów. Już w przypadku małego dziecka łatwo zaobserwować oznaki starzenia w postaci np. zmarszczek, łysienia. Na głowie dziecka można zauważyć niebieskie żyłki. Często wykrywa się także inne dolegliwości, takie jak nadciśnienie, wytrzeszczone oczy czy niedojrzałość płciową. Nie stwierdza się niedorozwoju umysłowego.

Obecnie nie ma leku na progerię. Chore dzieci umierają przedwcześnie, najczęściej w wyniku zawału serca, wyniszczenia organizmu czy z wycieńczenia.

żółtaczka występująca u noworodków karmionych piersią nazywa się żółtaczką fizjologiczną

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *