Charakterystyka hemofilii

Nie wymagająca leczenia żółtaczka noworodka objawia się żółtawym kolorem skóry przewlekłe zapalenie wątroby typu b wymaga leczenia i szczepienia

Hemofilia jest stosunkowo rzadką chorobą genetyczną, w której dochodzi do nieprawidłowości układu krzepnięcia krwi. W zależności od rodzaju choroby, występuje niedostateczna ilość czynnika VIII lub IX. Są to białka osocza, zwane również czynnikami krzepnięcia. Najczęściej diagnozowana jest hemofilia A, w której występuje niedobór czynnika VIII.

Hemofilia może objawiać się licznymi siniakami, które powstają po stosunkowo niegroźnych urazach czy uderzeniach. Często występuje także krwawienie z nosa, które stopniowo może prowadzić do niedokrwistości. Charakterystycznym objawem hemofilii są wylewy do stawów, np. łokciowych. Powoduje to ich obrzęk oraz bolesność. Najbardziej niebezpieczne są jednak wylewy do mózgu. W celu rozpoznania choroby, stosuje się badania krzepnięcia krwi.

W leczeniu hemofilii stosuje się zastrzyki, które zawierają brakujący czynnik krzepnięcia krwi. W niektórych przypadkach, konieczne są przetoczenia krwi. Dotyczy to m.in. zabiegów chirurgicznych. Ponadto ważne jest zapobieganie wylewom do stawów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *